niedziela, 9 grudnia 2012

Dzień 5- piątek

30-11-2012
Piątek- ostatni dzień naszego projektu. O godzinie 10 spotkaliśmy się pod liceum Władysława IV na ulicy Jagiellońskiej. Czekała tam na nas pani przewodnik- Małgorzata Ruszkowska. Tematem naszej wycieczki była „Praga Żydowska”Przeszliśmy się spacerem po kilku ulicach. ! mapa ! Następnie ogrzaliśmy się  w kawiarni "Mucha nie siada".

LINK DO MAPY (znajdują się tam opisy miejsc) - http://goo.gl/maps/zeWPv

LICEUM WŁADYSŁAWA IV
Pani Małgorzata opowiedziała nam kilka słów, o tym miejscu. Jest to jedna ze starszych szkół w Warszawie. Została założona na początku XX wieku. Jednym z jej głównych dobroczyńców, który przeznaczył dużą kwotę na rozwój liceum był „Król Pragi”- Julian Różycki, założyciel bazaru Różyckiego. Liceum to za swojego patrona wybrało Władysława IV, ponieważ nadał on prawa miejskie Pradze w lutym 1648 roku. Dlatego właśnie w lutym obchodzi się urodziny Pragi. Jednym z absolwentów tego liceum był Janusz Korczak, jednak nie uczęszczał on na zajęcia do tego miejsca. Wcześniej na Pradze przy skrzyżowaniu ulic Okrzei i Sierakowskiego w kamienicy znajdowało się gimnazjum męskie, w którym uczył się Janusz Korczaka. Dopiero w 1905 roku zostało ono przeniesione  na róg ówczesnej Aleksandrowskiej (dziś al. Solidarności) i Petersburskiej (Jagiellońska) zbudowanego według projektu Adolfa Kozłowskiego.

PLAC PO SYNAGODZE
W latach 1806-07 w tym miejscu powstała z inicjatywy Bereka Sonnenberga, syna Szmula Zbytkowera, drewniana synagoga. Niewielki budynek, na planie koła został zaprojektowany przez Józefa Grzegorza Lessla.  Podczas ostatniej wojny, hitlerowcy przekształcili synagogę w odwszalnię. Zdewastowany przetrwał okupację, ale został barbarzyńsko rozebrany w 1955 r., pomimo obecności w rejestrze prawem chronionych zabytków. Obecnie na tym terenie znajduje się plac zabaw oraz Liceum Humanistyczne imienia Jacka Kuronia. 


DOM WETERANÓW POWSTANIA STYCZNIOWEGO
Budynek powstał z inicjatywy Rosyjskiego Czerwonego Krzyża. Weterani powstania styczniowego mieli tam zapewnioną opiekę medyczną i dach nad głową. Byli bardzo szanowani. Ciekawostką jest, ze wielu z nich żyło ponad 100 lat!
Obecnie jest tam Kuria Warszawsko- Praska. 

SIEDZIBA NKWD
W renesansowym stylu budynek zaprojektował Henryk Stifelman. Był to żydowski dom Akademiczny. Pod czas wojny działał tu Szpital Praski. Po wojnie wkroczył tu Armia Czerwona i urzędowało NKWD. Obecnie jest to budynek policji, który pełni rolę "hotelu".

DAWNA RZEŹNIA
Znajdowała się na ulicy Krowiej. Obecnie zaczęto tam budowę nowego osiedla.

ŚLADY PO KULACH
Przeszliśmy koło budynku, w którym było widać dziury. Było to miejsce, do którego dolatywały kule z drugiego brzegu Wisły.                       źródło obrazu: http://wawalove.pl/

MĘSKIE GIMNAZJUM NA PRADZE 
Właśnie tam uczył się Janusz Korczak. Obecnie budynek  podlega renowacji

KAMIENICA POD SOWAMI

Kamienica z ok. 1906 r. została wzniesiona przez architektów Henryka Stifelmana i Stanisława Weissa dla księcia Bronisława Massalskiego.
Przed wojną w kamienicy znajdowała się restauracja "U Abrama", należąca do Abrahama Kronenberga. Właściciel ten, nękany przez nacjonalistycznych bojówkarzy niszczeniem szyldu, ostatecznie miał zmienić własne imię i nazwę lokalu na "U Adolfa", co podobno akurat zbiegło się z przejęciem władzy w Niemczech przez Hitlera. 

MUZEUM WARSZAWSKIEJ PRAGI oraz BAZAR RÓŻYCKIEGO

Muzeum jest w budowie. 
Bazar- Zabytek Starej Pragi, świadek i uczestnik historii Warszawy. Ostoja jej folkloru.

KONESER - wytwórnia wódek
http://www.warszawskapraga.pl/object_route.php?object_id=100

MUCHA NIE SIADA
Odbyło się ostateczne zgromadzenie. Ustaliliśmy kto i co jak ma robić. + gorąca herbata.
Pozdrawiam Panią Magdę i Ignacego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz